Zamiatarka uliczna popularna maszyna komunalna

Utrzymanie terenów publicznie dostępnych wymaga wielu nakładów pracy. Dawniej całość czynności z tym związanych wykonywana była przede wszystkim przy wykorzystaniu pracy ludzkich rąk, wspartej odpowiednimi narzędziami ręcznymi.

Było to jednakże bardzo czasochłonne i pracochłonne. Niemniej po dziś dzień w części miast prace przy sprzątaniu ulic i placów wykonywane są właśnie w ten sposób.

Praca mechaniczna wydajniejsza niż ręczna

Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, iż urządzenia mechaniczne są o wiele bardziej wydajne niż praca ręczna. Z tego też powodu wiele samorządów przestało wykorzystywać pracowników fizycznych do utrzymywania czystości na ulicach i placach. Zamiast tego korzystają z profesjonalnego urządzenia, jakim jest zamiatarka uliczna.

Korzyści z takiego rozwiązania jest bardzo wiele. Po pierwsze bowiem zazwyczaj zamiatarka wymaga od jednej do dwóch osób, które będą ją obsługiwały. Sprzątnięcie jednej ulicy przez pracę ręczną wymaga wielu osób i kilku godzin pracy. Specjalistyczna zamiatarka uliczna wykona takie prace o wiele szybciej, a przy tym bez względu na długość ulicy do uprzątnięcia do jej obsługi potrzebna będzie stała liczba osób.

Sama zasady pracy zamiatarki jest bardzo prosta – pod podwoziem urządzenia posiada zamontowane obrotowe szczotki, które w czasie przejeżdżania pojazdu przez zamiataną ulice wirują, zgarniając piach i inne zanieczyszczenia do zasobnika umieszczonego wewnątrz nadwozia. Zamiatarki uliczne nie tylko więc zamiatają, ale również zbierają urobek.

Z wynajmu, w leasingu lub na własność

Sposobów na skorzystanie z zamiatarki jest co najmniej kilka. Najprostszym jest wynajęcie firmy, wykonującej usługi zamiatania ulic przy wykorzystaniu tej maszyny. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim małe gminy. Drugim sposobem jest sięgnięcie po leasing maszyny, czyli specyficzną formę rat, po spłaceniu których można wykupić maszynę za symboliczną kwotę.

Ostatnim sposobem na korzystanie z zamiatarki ulicznej jest zakupienie jej na własność. Jest to najwygodniejsze, ale również i najdroższe rozwiązania, na które decydują się przede wszystkim firmy prowadzące usługi komunalne oraz duże i bogate samorządy.