Uszczelka gumowa czy kryngielitowa? Poznaj różnice!

uszczelki gumowe

Wybór uszczelki, choć wydaje się dość prosty, to tak naprawdę jest niezwykle istotny. Szeroki wybór i niemalże cała gama zastosowań sprawiają, że mamy możliwość wybrać uszczelkę, która doskonale spełni swoje zadanie. Uszczelki gumowe oraz uszczelki kryngielitowe różnią się nieco między sobą. Jeśli zastanawiasz się nad tymi różnicami, to zapraszamy do lektury.

Uszczelki gumowe

Uszczelki gumowe są jednymi z najbardziej znanych i najbardziej wykorzystywanych. Nic w tym dziwnego – ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Wszystko za sprawą tego, że guma jest niezwykle elastyczna, a także dopasowuje się do uszczelnianych przez nią powierzchni. Uszczelki gumowe mają jedną, niezaprzeczalnie ważną cechę – posiadają ogromne właściwości izolacyjne – doskonale izolują ciepło, prąd, a także dźwięki. Uszczelki gumowe wykazują ogromną odporność na działanie wody, przez co są tak chętnie wykorzystywane we wszelkich wodnych instalacjach. Warto tutaj również zaznaczyć, że uszczelki te wykonywane są z różnych gatunków gumy, które przeznaczone są do innych zastosowań. Wyróżniamy tu na przykład EPDM dostosowaną do kontaktu z wodą pitną, jak i SBR, której zastosowanie jest wręcz przeciwne. Dla żywności warto wybrać uszczelki z gumy NR-L, z kolei do olei NBR. MNi

Uszczelki kryngielitowe

Uszczelki kryngielitowe z całą pewnością przeznaczone są do zadań specjalnych. Dzięki temu, że powstają one z płyt krynkielitowych, również mają szerokie zastosowanie. Uszczelki kryngielitowe można wykorzystać między innymi w instalacjach wodnych – zarówno z wodą pitną, jak i nie – a także w miejscach, w których będą miały styczność z kwasami zasady, olejami, paliwem, a także z niewyobrażalnie wysokimi temperaturami. Dzięki tym właściwościom uszczelki kryngielitowe wykorzystywane są na przykład w grzejnikach czy wodomierzach.

Więcej na temat uszczelek – nie tylko gumowych i kryngielitowych – przeczytasz na stronie https://www.admet.com.pl/.