Menu

Rodzaje parapetów w pigułce

0 Comments

Parapet to niezbędny element w każdym obiekcie z oknami. Pełni nie tylko funkcje ozdobne, ale także ochronne. Obecnie na rynku można znaleźć parapety z różnego typu surowców. Niemniej jednak zastosowanie ich zależy od wielu czynników. Zatem jakie są rodzaje parapetów zewnętrznych i wewnętrznych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne to elementy, który montuje się na zewnątrz budynku. Wśród najbardziej popularnych możemy wyróżnić, między innymi:

  • z kamieni naturalnych, na przykład parapety granitowe, które są bardzo trwałe a do tego estetycznie się prezentują.
  • parapety stalowe są bardzo wytrzymałe, ale ulegają korozji,
  • parapety aluminiowe są bardziej wytrzymałe od stalowych, ponieważ nie są podatne na korozję. Na dodatek są odporne na zmienne warunki pogodowe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że parapety aluminiowe nie powodują hałasu w trakcie intensywnych opadów deszczu.

Producent parapetów zewnętrznych i wewnętrznych Luxstal oferuje bogatą ofertę solidnie wykonanych parapetów. Dzięki temu można je użytkować przez wiele lat. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://luxstal.pl/

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne zabezpieczają ścianę podokienną oraz pełnią funkcję dekoracyjną. Dlatego najlepiej dopasować je do kolorystyki i stylu wnętrza. Wśród najbardziej popularnych możemy wyróżnić:

  • parapety z drewna, które są produkowane najczęściej z sosny, dębu czy buka. Tego typu parapety są odporne na zmiany temperatury czy też wilgoć. Przed zarysowaniami zabezpiecza je warstwa impregnatu a nawet wosku.
  • parapety wewnętrzne z PVC są twarde i odporne zarówno na czynniki mechaniczne jak i atmosferyczne. Można je bez problemu barwić. Dzięki temu łatwo dopasują się do stolarki okiennej.
  • parapety z konglomeratu marmurowego tworzą świetną imitację marmuru, która powstaje z kruszonego marmuru oraz żywicy poliestrowej. Stosuje się je do dowolnego wnętrza, ponieważ łatwo się barwią. Parapety te są niezwykle funkcjonalne i estetyczne wizualnie.