Reduktor ślimakowy – co musisz wiedzieć o nim i przekładniach ślimakowych?

przekładnie ślimakowe

Przekładnie mechaniczne to zespoły komponentów, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł. Stosowane są w układach napędu nie tylko znanych z codziennego życia urządzeń ale także wielkogabarytowych maszyn przemysłowych. Dowiedz się czym jest reduktor ślimakowy i co umożliwiają przekładnie ślimakowe – zapraszamy do lektury!

Przekładnie ślimakowe – charakterystyka

Przekładnie ślimakowe to specyficzny rodzaj przekładni mechanicznych zbudowane z dwóch elementów konstrukcyjnych nazywanych ślimakiem i ślimacznicą. To właśnie tym elementom i wyróżniającej się, na tle innych przekładni mechanicznych, konstrukcji przekładnie ślimakowe zawdzięczają swoją nazwę. Co jeszcze musisz na ich temat wiedzieć? Specyficzna konstrukcja przekładni ślimakowych jest stricte związana z ich przeznaczeniem – służą one do zmiany charakterystyki ruchu obrotowego. Duża powierzchnia styku, która wynika z umieszczenia ślimaka i ślimacznicy w dwóch prostopadłych względem siebie płaszczyznach, zapewnia nie tylko wydajniejszą pracę układu ale ma wpływ na zwiększenie jego wytrzymałości. W zależności od budowy przekładnie ślimakowe mogą pełnić funkcje:
– multiplikatorów (zwiększających prędkość pracy układu),
– reduktorów (spowalniających pracę układu).
W przypadku tych urządzeń pamiętać należy o jeszcze jednym – przekładnie ślimakowe posiadają właściwości samohamujące w związku z czym w celu zapewnienia ich efektywnej pracy należy je dobrze naoliwić.

Reduktory ślimakowe – budowa

Reduktory ślimakowe, znane też jako motoreduktory ślimakowe, to w rzeczywistości przekładnie mechaniczne połączone z silnikiem elektrycznym. Reduktory ślimakowe przystosowane są do pracy w różnych pozycjach oraz warunkach eksploatacyjnych – ich budowa umożliwia wykorzystanie ich w większości urządzeń i maszyn umożliwiając przy tym redukcję prędkości a co za tym idzie uzyskanie wyższych momentów obrotowych pozwalających na przeniesienie większych obciążeń. Reduktory ślimakowe powinna charakteryzować wytrzymała konstrukcja, cicha praca oraz wydajność dlatego dobrze jest wiedzieć, jaki reduktor ślimakowy wybrać.

Reduktor ślimakowy – jaki wybrać?

Reduktor ślimakowy to urządzenie, które musi być niezawodne. Wybierając reduktor ślimakowy należy zwrócić uwagę na takie jego parametry jak jego moment obrotowy, klasa obciążenia oraz dopuszczalny współczynnik przeciążenia. Równie istotne jest dopuszczalne obciążenie promieniowe. Przekładnie ślimakowe raczej nie są przystosowane do nieustannej pracy dlatego wybierając reduktor ślimakowy należy zwrócić uwagę na to, jak często i jak długo pracować będzie maszyna, w której podzespół ten będzie montowany – im intensywniejsze będzie jej zużycie tym wytrzymalszy reduktor ślimakowy jest Ci potrzebny. Sprawdź reduktory ślimakowe i przekładnie ślimakowe dostępne w ofercie polskiego producenta STM Polska na stronie http://przekladnie-mechaniczne.pl/produkty/przekladnie-slimakowe/ i już dziś wybierz niezawodny reduktor ślimakowy!