Przepływomierz elektromagnetyczny – wyjaśnienie i zastosowanie
Przepływomierze elektromagnetyczne inaczej przepływomierze objętościowe, które idealnie nadają się do zastosowań w ściekach, w których występuje niski spadek ciśnienia i wymagana jest odpowiednia przewodność cieczy.
Urządzenie nie posiada żadnych ruchomych części i nie może pracować z węglowodorami oraz wodą destylowaną. Przepływomierze magnetyczne są również łatwe w utrzymaniu.
Czym jest przepływomierz elektromagnetyczny?
Przepływomierz (lub czujnik przepływu) to przyrząd używany do pomiaru liniowego, nieliniowego, masowego lub objętościowego natężenia przepływu cieczy lub gazu. Przy wyborze przepływomierzy należy wziąć pod uwagę takie niematerialne czynniki, jak znajomość personelu zakładu, jego doświadczenie w zakresie wzorcowania i konserwacji, dostępność części zamiennych, średni czas między awariami itp. w danym zakładzie. Zaleca się również, aby koszt instalacji obliczyć dopiero po wykonaniu tych kroków.
Jednym z najczęstszych błędów pomiaru przepływu jest odwrócenie tej kolejności: zamiast dobierać czujnik, który będzie działał prawidłowo, próbuje się uzasadnić użycie urządzenia, ponieważ jest mniej kosztowne.
Jak wybrać odpowiedni przepływomierz?
Pierwsze kroki w wyborze odpowiedniego przepływomierza? W doborze czujnika przepływu jest określenie, czy informacja o natężeniu przepływu powinna być ciągła czy sumaryczna oraz czy informacja ta jest potrzebna lokalnie czy zdalnie. Jeśli zdalnie, czy transmisja powinna być analogowa, cyfrowa czy współdzielona? A w przypadku udostępniania, jaka jest wymagana (minimalna) częstotliwość aktualizacji danych? Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania, powinna nastąpić ocena właściwości i charakterystyki przepływu płynu procesowego oraz orurowania, w którym będzie mieścił się przepływomierz. W sklepie internetowym (https://gpautomatic.pl/kategoria-produktu/siemens/) znajdziesz najlepsze rozwiązania.
Dokładność a powtarzalność
Jeśli akceptowalną wydajność pomiaru można uzyskać z dwóch różnych kategorii przepływomierzy, a jeden z nich nie ma ruchomych części, wybierz ten bez ruchomych części. Ruchome części są potencjalnym źródłem problemów, nie tylko z oczywistych powodów zużycia, smarowania i wrażliwości na powłokę, ale także dlatego, że ruchome części wymagają przestrzeni luzu, które czasami powodują „poślizg” w mierzonym przepływie. Nawet w dobrze utrzymanych i skalibrowanych miernikach ten niezmierzony przepływ zmienia się wraz ze zmianami lepkości i temperatury płynu. Zmiany temperatury zmieniają również wymiary wewnętrzne miernika i wymagają kompensacji.