Przekładnie ślimakowe w pigułce

przekładnie ślimakowe

Przekładnie mechaniczne składające się z kół zębatych, zębatek, zębników a także innych elementów o równie fantazyjnych nazwach wykorzystywane są przez wiele branż i działów gospodarki. Dzielą się one na różne rodzaje spośród których najczęściej wybierane są przekładnie walcowe, przekładnie ślimakowe a także przekładnie planetarne. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na przedstawieniu jakie zastosowania mają przekładnie ślimakowe, jakie są charakterystyczne elementy ich budowy a także jakie są ich zastosowania.

Przekładnie ślimakowe – budowa

Przekładnie ślimakowe zbudowane są z dwóch położonych względem siebie prostopadle płaszczyznach elementów zębatych – ślimaka i ślimacznicy. Ślimak jest wirnikiem śrubowym, który wchodząc w interakcję z kołem zębatym (ślimacznicą) spowalnia pracę całego układu napędowego (są to wtedy przekładnie ślimakowe zwane reduktorami). Co ciekawe przekładnie ślimakowe mogą być też multiplikatorami, czyli przyspieszać działanie układu napędu – dzieje się tak w momencie, kiedy to ślimacznice wywiera nacisk i wprawia w ruch wirnik śrubowy. O tym czy przekładnie ślimakowe są multiplikatorami, czy reduktorami decyduje liczba zębów ślimaka oraz ślimacznicy.

Reduktory ślimakowe – zastosowanie

Reduktory ślimakowe, będące przekładniami ślimakowymi spowalniającymi działanie urządzeń, wykorzystywane są w przemyśle produkcyjnym, maszynowym a także ciężkim. Nierzadko po reduktory ślimakowe sięgają inne działy gospodarcze takie jak sektor budowlany czy też transportowy. Wysokiej jakości reduktory ślimakowe i przekładnie ślimakowe pozwalają na zastosowanie w urządzeniach takich jak obrotnice, przenośniki a także pompy lub suwnice. Oferowana przez nie wytrzymałość i wysoki moment obrotowy sprawiają, że te wykorzystane mogą zostać nawet w bardzo trudnych i wymagających warunkach eksploatacyjnych

Jakie przekładnie ślimakowe wybrać? Gdzie kupić motoreduktory ślimakowe?

Różniące się między sobą parametrami technicznymi, wymiarami i nierzadko również (chociażby w małym stopniu) konstrukcją przekładnie ślimakowe należy dobierać niezwykle ostrożnie, gdyż umieszczenie w układzie napędowym niewłaściwego urządzenia może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia przekładni ale nawet awarii całej maszyny. Wysokiej jakości przekładnie ślimakowe a także motoreduktory ślimakowe dostępne są w ofercie polskiego producenta STM Polska, który od wielu lat specjalizuje się w utrzymaniu ruchu i zaopatrzeniu przemysłu. Sprawdź motoreduktory ślimakowe w ofercie STM Polska na stronie https://www.stmpolska.pl/przekladnie-slimakowe.html i wybierz niezawodne przekładnie ślimakowe!