Menu

Przekładnie ślimakowe – co to jest i jakie ma zastosowanie?

0 Comments

Przekładnie ślimakowe to specyficzny rodzaj przekładni mechanicznej. Przekładnie ślimakowe wyróżniają się, spośród innych, charakterystyczną budową złożoną ze ślimacznicy i ślimaka. Kiedy już wiadomo co to jest przekładnia ślimakowa i co kryje się pod tym terminem, dobrze będzie wiedzieć, jakie mają zastosowania.

Przekładnia ślimakowa – jak działa?

Przekładnie ślimakowe, dzięki swojej budowie, mogą być przekładniami mechanicznymi przyspieszającymi lub spowalniającymi tryb pracy całego układu napędowego, w którego składzie się znajdują.Czym są więc ślimak i ślimacznica? Ślimacznica to koło zębate o wklęsłych, względem przekroju wzdłużnego, zębach śrubowych natomiast ślimak jest wirnikiem śrubowym, który zakończony jest gwintem trapezowym. Są one ustawione względem siebie w dwóch, prostopadłych osiach a zazębiając się o siebie przenoszą napęd. W zależności od tego, czy przekładnia ślimakowa jest multiplikatorem, czy przekładnią o charakterze spowalniającym (reduktorem) – ślimak i ślimacznica różnią się od siebie budową:
w reduktorach ślimaki posiadają mniejszą, niż ślimacznice, liczbę zębów,
w multiplikatorach ślimaki posiadają większą, niż ślimacznice, liczbę zębów.

Przekładnie ślimakowe – zastosowanie

Przez wzgląd na rodzaj przekładni ślimakowej te znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia oraz branżach. Mają one za zadanie przenoszenie mocy (napędu) w całym układzie lub jej dokładne regulowanie podziału. Uwzględniając pełnione funkcje przekładnie ślimakowe dzielone są na: podziałowe oraz napędowe. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, na które pozwalają przekładnie ślimakowe, te znaleźć można w urządzeniach takich jak: wciągarki, przenośniki, suwnice, obrotnice, a także inne urządzenia odpowiadające za transport różnych, w tym nawet bardzo ciężkich, obiektów lub materiałów na niewielkich odległościach. Wykorzystywane są również w pompach typu ślimakowego oraz śrubowego.

Przekładnie ślimakowe – STM Polska

Przez wzgląd na warunki, w których pracują przekładnie mechaniczne, są one narażone na intensywną eksploatację a do tego, jako przekładnie mechaniczne, wymagają dużej precyzji podczas projektowania i produkcji, ponieważ słabej jakości przekładnie ślimakowe, o źle dopasowanych komponentach, nie będą dobrze działały i spełniały swoich funkcji. Sprawdzonym producentem przekładni mechanicznych, w tym również przekładni ślimakowych, jest STM Polska. Specjaliści STM zadbają o to, żeby dopasować przekładnię ślimakową do Twoich potrzeb i zapewnią produkt najwyższej jakości, wykonany z trwałych i wytrzymałych materiałów.