Menu

Przekładnie planetarne – wszystko co warto wiedzieć

0 Comments

Przekładnie to podstawowe elementy maszyn, ponieważ pozwalają zmieniać prędkość i momenty obrotowe, które są przekazywane z silnika do układu napędzanego. Kluczowym rodzajem przekładni są przekładnie planetarne. Dlatego w poniższym artykule zostaną one szczegółowo omówione.

Czym charakteryzują się przekładnie planetarne?

Przekładnie planetarne to jedne z najbardziej popularnych typów przekładni zębatych, które charakteryzują się przemieszczaniem osi obrotu dla minimum jednego koła zębatego. Wszystko to wynika z budowy przekładni planetarnej, która składa się z kilku kół głównych, obiegowych czy też wewnętrznych. Główną cechą charakterystyczną przekładni planetarnej jest możliwość przenoszenia mocy na podstawie trzech wartości przełożenia. Dzięki temu przekładnie mogą przenosić dość dużą moc. Warto zwrócić uwagę, że przekładnie planetarne są dość niewielkie. Niemniej jednak posiadają duże możliwości przy niewielkich gabarytach, co jest ogromną zaletą przekładni obiegowych.

Przekładnie planetarne – budowa i zasada działania

W skład przekładni planetarnej wchodzą dwa koła zębate: koło słoneczne o uzębieniu zewnętrznym oraz koło pierścieniowe o uzębieniu wewnętrznym. Warto zwrócić uwagę, że między nimi umieszczone są małe koła zębate, które nazywają się kołami planetarnymi, połączone ze sobą jarzmem. Wykonują one obrót wokół własnej osi. Natomiast wszystkie koła obiegają razem oś całego mechanizmu. Cała cyrkulacja tych kół zębatych odbywa się analogicznie do krążenia planet w układzie słonecznym. Dlatego koła planetarne mają właśnie taką nazwę. Zadaniem przekładni planetarnych jest przeniesienie wymaganego momentu obrotowego, dlatego liczba kół planetarnych może się nieco różnić.

Ogromną zaletą przekładni planetarnej w porównaniu z pojedynczą przekładnią zębatą jest rozkład obciążenia. Bowiem wewnątrz przekładni planetarnej następuje podział energii na poszczególne koła planetarne. Dzięki temu wewnętrznemu podziałowi obciążenia, możliwe jest przenoszenie dużych momentów obrotowych z wysoką sprawnością podczas zachowania zwartej konstrukcji.

Przekładnie planetarne – sprawdzony dostawca STM Polska

Jak już zostało wspomniane przekładnie planetarne są dość popularnym rozwiązaniem, dlatego należy zadbać o odpowiednią jakość przekładni planetarnych. Dlatego właśnie dostawca STM Polska jest idealnym rozwiązaniem. Bowiem można mieć pewność, że fachowcy pomogą z doborem każdego rodzaju przekładni oraz z serwisem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zajrzyj na stronę internetową pod linkiem: https://www.stmpolska.pl/przekladnie-planetarne.html