Menu

Przekładnie mechaniczne w przemyśle, rolnictwie i transporcie

0 Comments

Przekładnie mechaniczne to zespoły urządzeń zbudowane ze współpracujących ze sobą kół zębatych, łożysk a także różnorakich cięgien. Czy przesadą będzie powiedzenie, że koła zębate napędzają świat? Z tego artykułu dowiesz się, że nie i poznasz odpowiedź na pytanie jakie zastosowanie we współczesnym świecie mają przekładnie mechaniczne.

Przekładnie mechaniczne

Przekładnie mechaniczne to różnorodne urządzenia, które wyróżniają się tak zastosowaniem, zależnym od siły nośnej wynikającej z różnych momentów obrotowych, jak i budową. Niektóre z przekładni znajdują zastosowanie w układach napędowych olbrzymich maszyn rolniczych inne natomiast znajdują zastosowanie w lotniskowej strefie bagażowej. Przekładnie mechaniczne można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, spośród których na uwagę zasługują: walcowe, walcowo-stożkowe, ślimakowe oraz planetarne. Są to najczęściej spotykane przekładnie mechaniczne. 

Przekładnie mechaniczne w przemyśle

Przekładnie mechaniczne znajdują się w układach napędowych zarówno w pełni, jak i częściowo zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Przekładnie cierne napędzają taśmy produkcyjne nie tylko w fabrykach ale również te, które znajdują się w magazynowych strefach rozładunku i załadunku, sortowniach a także złomowiskach. 

Przekładnie mechaniczne w rolnictwie

Przekładnie mechaniczne takie jak walcowe i walcowo-stożkowe (zaliczane do przekładni zębatych) to jedne z najczęściej spotykanych rodzajów przekładni mechanicznych. Znajdują się one w ciągnikach rolniczych, maszynach budowlanych  a także w układzie napędowym samochodu osobowego lub autobusu. Najczęściej wykorzystywanymi w rolnictwie przekładniami, poza zębatymi, są przekładnie mechaniczne pasowe, których głównym zadaniem jest przenoszenie napędu pomiędzy poszczególnymi elementami układu. Z przekładniami mechanicznymi pasowymi spotkać się można chociażby w młockarniach.

Przekładnie mechaniczne w transporcie

Wyżej wspomnianym zostało że przekładnie zębate znajdują się w wielu układach napędowych maszyn kołowych o różnym przeznaczeniu. Jaką jeszcze rolę w transporcie odgrywają przekładnie mechaniczne? Przekładnie mechaniczne chętnie wykorzystywane są w przemyśle szynowym nie tylko przy kładzeniu trakcji ale również w pociągach lub tramwajach. 

Przekładnie mechaniczne najwyższej jakości i motoreduktory o najróżniejszym zastosowaniu dostępne są w ofercie STM Polska na stronie http://przekladnie-mechaniczne.pl/.