Na czym polega system PLC?

Najłatwiejszym sposobem wizualizacji sterownika PLC jest wyobrażenie sobie komputera z mikroprocesorem, ale bez klawiatury, myszy ani monitora. Jego szerokie i przemysłowe zastosowanie często oznacza, że ​​ten fizycznie wytrzymały system jest zbudowany tak, aby wytrzymać bardzo trudne warunki.

Funkcjonalne cechy PLC mogą obejmować timery i liczniki, urządzenia pomiarowe i czujniki używane do wykrywania parametrów, takich jak wibracje, ciśnienie, temperatura i przepływ. Chociaż niektóre branże mają unikalne zadania i aplikacje, sterowniki PLC na ogół wykonują następujące funkcje:

  • Przełączanie przekaźników
  • Liczenie, obliczanie i porównywanie wartości analogowych
  • Modyfikacja logiki sterowania w najkrótszym czasie
  • Szybka reakcja na zmiany parametrów procesu (i możliwość zaprogramowania odpowiedzi)
  • Poprawa ogólnej niezawodności systemu sterowania (wymaga interwencji człowieka), gdy jest monitorowana w czasie
  • Rozwiązywanie problemów z coraz większą prostotą i skutecznością
  • Bezproblemowo integruje się z komputerami HMI (interfejs człowiek-maszyna)

Prawidłowo skonstruowane firmy mogą wykorzystać sterowniki PLC i używać ich w wielu różnych zastosowaniach w kilku branżach. Możesz tego nie wiedzieć, ale najbardziej przyziemne, codzienne elementy technologii, na których polegamy, wykorzystują sterowniki PLC do prawidłowego działania (znajdź je w sklepie GP Automatic). Aplikacje cywilne tak różnorodne, jak piekarnie, pralki, windy, a nawet sygnalizacja świetlna, wymagają sterowania PLC i gromadzenia danych w celu modulacji zadań.

Sterowniki PLC są łatwe w programowaniu

Kiedy ktoś zachwala elastyczność systemu PLC jako jego zaletę, mówi o tym, jak te systemy mogą być programowane przez osoby posiadające nawet najbardziej powierzchowny poziom wiedzy.

Oznacza to, że praca z nimi jest równie łatwa dla technika, jak dla konsumenta. Można również rozszerzyć system PLC, programując go tak, aby postępował zgodnie z zestawem instrukcji, jeśli są spełnione określone warunki.

Przy tak szerokim wachlarzu zastosowań w różnych branżach pracownicy w każdej firmie będą mieli własny zestaw umiejętności. Podczas korzystania ze sterownika PLC łatwość programowania logiki sterowania w systemie oznacza, że ​​nie jest potrzebna osoba biegła w niuansach języków komputerowych do ponownego pisania programów w przypadku zmiany zadania lub aplikacji.