Motoreduktory w przemyśle – zastosowanie motoreduktorów

Motoreduktory to elementy niezwykle eksploatowane w przemyśle. Głównym tego powodem jest ich niewielki, w porównaniu do innych, wieloszeregowych, układów napędowych, rozmiar a także zamknięta w wytrzymałej obudowie, niepodatnej na zewnętrzne czynniki, konstrukcja. Motoreduktory odpowiedzialne są za przekazywanie napędu w związku z czym wykorzystywane są w wielu urządzeniach przemysłowych.

Motoreduktor – co to właściwie jest?

Motoreduktor to układ napędowy, który składa się z silnika elektrycznego oraz przekładni mechanicznej, czyli zespołu kół zębatych, która odpowiedzialna jest za przeniesienie napędu na całej długości urządzenia, w którym motoreduktor się znajduje. Dobry motoreduktor charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym oraz zdolnością przenoszenia dużych obciążeń – wchodząca w jego budowę przekładnia mechaniczna musi być więc stworzona z wysokiej jakości materiałów a przy tym jej elementy powinny być doskonale do siebie dopasowane w celu zapewnienia wydajnej pracy całego układu. Zapewne zastanawia Cię dlaczego motoreduktor to urządzenie, po które tak często sięga sektor przemysłowy. Motoreduktor to urządzenie złożone z dopasowanych do siebie elementów co znacznie ułatwia proces wymiany uszkodzonych części maszyn – w końcu łatwiej będzie dopasować jeden, złożony i zabezpieczony w obudowie element niż poszukiwanie odpowiednich: silnika oraz kół zębatych.

Motoreduktory – zastosowanie

Motoreduktory znajdują się w urządzeniach, z którymi spotykamy się w codziennym życiu – są to nie tylko maszyny przeznaczone do transportu ludzi ale również wykorzystywane w produkcji czy też materiałów. Motoreduktory spotkać można w urządzeniach takich jak: linie produkcyjne, taśmy przenoszące i transportujące, wyciągi lub dźwigi. Znaleźć je można nawet w artykułach gospodarstwa domowego. Można pokusić się o stwierdzenie, że motoreduktory napędzają świat zdecydowanie ułatwiając wyrób dóbr oraz przemysł (chociażby ten wydobywczy). Motoreduktory mogą być również zespołami umożliwiającymi spowolnienie lub zmianę kierunku pracy maszyn – mnogość ich zastosowań jest naprawdę imponująca jednak należy pamiętać, że niezwykle istotne jest zapewnienie im odpowiednich warunków pracy. Nawet wykonane z najwyższej jakości materiałów motoreduktory mogą ulec awarii lub zniszczeniu jeżeli zostaną poddane zbyt wysokiej temperaturze lub przyjdzie im pracować ze zbyt dużym obciążeniem.

Motoreduktory w przemyśle

Z oferowanych przez motoreduktory funkcjonalności ochoczo korzystają zakłady przemysłowe, linie produkcyjne a także przemysł wydobywczy oraz sektor budowlany. Motoreduktory wybranych producentów, takich jak chociażby STM Polska przystosowane są do pracy w trudnych warunkach – są odporne na wpływ działania chemikaliów, zdolne do pracy w niesprzyjających temperaturach a także wodoodporne. Sprawdź ofertę motoreduktorów producenta STM Polska na stronie https://stmpolska.pl/ i przekonaj się o możliwościach tych urządzeń.