Menu

Montaż konstrukcji stalowych a przepisy BHP – to warto wiedzieć

0 Comments

Montaż konstrukcji stalowych to jeden z ważniejszych etapów procesu budowlanego. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad BHP z którymi powinien się zapoznać każdy inwestor oraz podwykonawca, który zajmuje się ich montażem. Dlatego warto dowiedzieć się o jakich zasadach BHP należy pamiętać, aby proces montażu konstrukcji stalowych przebiegał sprawnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Montaż konstrukcji stalowych – podstawowe informacje

Montaż konstrukcji stalowych może odbywać się w każdym miejscu – zaczynając od hal przez place montażowe i po place budowy. W tego typu sytuacjach pracownik może być narażony na szkodliwe działanie hałasu substancji chemicznych i innych czynników atmosferycznych. Niestety praca jako monter jest dość trudna i ciężka a także stwarza dodatkowe zagrożenia. Warto zwrócić uwagę, że pracownik, który zajmuje się montażem konstrukcji stalowych powinien posiadać wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę. To oznacza, że musi on znać dokładnie czynności ślusarskie oraz metody montażu tego typu konstrukcji a także rodzaje stosowanych połączeń. Prace powinny być tak prowadzone, aby zachować stabilność montowanych konstrukcji poprzez ich odpowiednie zabezpieczenie.

Przydatne informacje dotyczące konstrukcji stalowych można znaleźć na stronie internetowej pod linkiem: https://metalservice.info.pl/montaz-konstrukcji-stalowych/

Jakie są zasady bhp?

Wszystkie prace związane z montażem konstrukcji stalowych powinny być wykonywane z największą ostrożnością w oparciu o projekt oraz instrukcję prowadzenia montażu, plan ochrony zdrowia, bezpieczeństwa a także środowiska. Należy wziąć pod uwagę, że wszelkie czynności związane z rozpoczęciem i prowadzeniem prac montażowych powinny się odbywać z zachowaniem przepisów BHP. Warto zwrócić uwagę, że może je prowadzić zarówno pracownik, który został przeszkolony w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy a także w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Pracownik ten musi zostać przebadany a jego zdrowie powinno zostać potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem przez lekarza.