Koparka kołowa, a gąsienicowa? Sprawdź różnice

koparki gąsienicowe

Na każdej budowie spotkać można ogromną ilość różnego rodzaju sprzętów i maszyn. Na każdej z budów znaleźć się musi jedna podstawowa maszyna, bez której wszelkiego rodzaju prace budowlane będą znacznie utrudnione. Chodzi tu oczywiście o koparkę. Na rynku znaleźć można dwa rodzaje koparek. Są to koparki w wersji gąsienicowej i kołowej. Którą najlepiej jest wybrać, gdy realizuje się prace budowlane?

Cechy koparki kołowej

Koparka kołowa to z pewnością niezwykle uniwersalna maszyna. Jej uniwersalność kryje się w tym, że jest ona stosunkowo mała i lekka, a co za tym idzie dosyć szybka i zwinna. Warto też pamiętać o tym, że dzięki zastosowaniu standardowego napędu kołowego, jest ona dopuszczona do ruchu publicznego, więc nie ma potrzeby wynajmowania dla niej dodatkowego transportu na plac budowy, jak ma to miejsce w przypadku koparki gąsienicowej.

Jak jednak sprawdzają się takie koparki na placu budowy? Wykorzystywane są one przede wszystkim na niezbyt wymagającym terenie, przez co najczęściej używa się ich do prac w miastach.

koparki gąsienicowe

Cechy koparki gąsienicowej

Koparki gąsienicowe to przede wszystkim niezwykle szeroki zakres tego typu maszyn. W ich skład wchodzą zarówno ogromne maszyny budowlane, przeznaczone do najcięższych prac, jak i również te małe, które swobodnie przewożone są na nawet na małych autach.

Ogromną zaletą tego typu koparek jest możliwość ich pracy w dosłownie każdych warunkach. Z tego powodu wybierane są one przede wszystkim do zastosowań na grząskim i niezbyt stabilnym terenie, który dla koparek kołowych byłby po prostu nieprzejezdny. Możliwe jest to za sprawą napędu, czyli gąsienic stalowych. Ten sam napęd wykorzystywany jest np. w czołgach, co jest dowodem na to, jak bardzo uniwersalny i wszechstronny on jest.

Z racji jednak tego, że taki rodzaj napędu powoduje ogromne uszkodzenia na asfalcie, jest on niedopuszczony do ruchu po drogach publicznych, co powoduje, że wymagany jest dodatkowy transport takiej koparki. Powoduje to, że takie maszyny budowlane wykorzystywane są raczej do zadań specjalnych i nie stanowią podstawowego parku maszyn każdej budowy. 

Dystrybutor ZMG to firma, która działa na polskim rynku już od wielu lat. Na http://zmg.pl znajdziemy wiele części do maszyn budowlanych udostępnianych do sprzedaży. Kruszarki, przedłużki ramion do koparek oraz łyżki do koparek.