Menu

Kogo dotyczy obowiązek przeprowadzenia badań emc i dlaczego są one ważne?

0 Comments

Kompatybilność elektromagnetyczna, czyli EMC pozwala stwierdzić czy dane urządzenie elektryczne lub elektroniczne posiada zdolność do poprawnej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym i nie emituje zaburzeń pola elektromagnetycznego, które może zakłócać poprawną pracę innych urządzeń. Dlatego w poniższym artykule zdradzamy szczegóły, kogo dotyczy przeprowadzanie badań emc i dlaczego są one ważne.

Dlaczego przestrzeganie dyrektyw emc jest tak ważne?

Prawidłowo działające urządzenia nie powinny zakłócać pracy w pobliżu innych urządzeń oraz powinny być odporne na pracę tych urządzeń. Wymagania te wpływają na bezpieczeństwo, dlatego są tak ważne. Na przykład są przypadki, kiedy jeżdżący motor oddziałuje na TV, dlatego na ekranie widzimy kreski i zakłócenia w odbiorze sygnału. Z kolei samochody starszej generacji, zatrzymywały się na drodze na wskutek promieniowania elektromagnetycznego, które pojawiało się na drodze. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić badania kompatybilności elektromagnetycznej w specjalistycznym laboratorium. Na szczególną uwagę zasługuje laboratorium W2, ponieważ przeprowadza się tam badania na wysokiej jakości sprzętach. Z kolei doświadczeni specjaliści nie tylko potrafią zdiagnozować problem, ale także polecić i wdrożyć odpowiednie działania naprawcze.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.w2.bydgoszcz.pl/laboratorium-emc/

Obowiązek przeprowadzania badań emc – kogo dotyczy?

Obecna technologia daje duże możliwości, dlatego też większość obecnych urządzeń zawiera układy elektroniczne. Do nich należą m.in.: sprzęty powszechnego użytku zwłaszcza elementy, które zawierają źródła promieniowania elektromagnetycznego. Jak na przykład: radia, TV, wzmacniacze, pralki z elektronicznymi programatorami i wiele innych elektronicznych czy też elektrycznych sprzętów. Do tego można zaliczyć także przyrządy pomiarowe, detektory oraz całą aparaturę opartą na wykorzystaniu układów scalonych. Dlatego badania kompatybilności elektromagnetycznej dotyczą większości przedsiębiorców produkujących wyroby. Badania emc wymagają specjalistycznej komory oraz drogiej aparatury, dlatego warto zlecić takie badanie specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie i potrafią wdrożyć środki naprawcze.