Instalacje sprężonego powietrza. Czym jest instalacja sprężonego powietrza?
Instalacje sprężonego powietrza – podobnie jak różnego rodzaju narzędzia zasilane sprężonym powietrzem – stają się w ostatnim czasie coraz popularniejsze. Sprężone powietrze i zasilane przez nie urządzenia posiadają szereg zalet, o których przekonuje się w swoich zakładach pracy coraz więcej osób. Czym są instalacje sprężonego powietrza? Dlaczego stają się tak popularne? Co warto o nich wiedzieć? O tym wszystkim w poniższym artykule.
Instalacje sprężonego powietrza – charakterystyka
Instalacje sprężonego powietrza powszechnie zwane są również systemami sprężonego powietrza. Jest to zespół urządzeń, które służą do dystrybucji, magazynowania, uzdatniania oraz wytwarzania sprężonego powietrza. Do jego wytwarzania służą specjalne sprężarki powietrza.
Rozpowszechnianie sprężonego powietrza w rurociągu odbywa się w określonym czasie, określonych ilościach i określonym ciśnieniu od sprężarki (gdzie wytwarzane jest sprężone powietrze) do danego punktu lub punktów odbioru.
Rodzaje sprężarek
Wyróżnić można dwa rodzaje sprężarek – bezolejowe oraz olejowe. Pierwsze z nich stosowane są w tych aplikacjach, które nie tolerują nawet minimalnej ilości oleju w sprężonym powietrzu. Systemy olejowe stosowane będą zatem w aplikacjach mniej wymagających, w których zawartość oleju w sprężonym powietrzu nie stanowi aż takiego problemu.
Z czego składa się instalacja sprężonego powietrza?
Instalacje sprężonego powietrza składają się z kilku niezbędnych elementów, które gwarantują ich niezawodne działanie. Są to: kompresor (czyli sprężarka), który jest wyposażony w systemy regulacji oraz sterowania; filtry, cyklony i osuszacze; zbiorniki ciśnieniowe, a także rurociągi, dzięki którym możliwa jest dystrybucja sprężonego powietrza.
Każdemu, kto szuka niezawodnych rozwiązań w dziedzinie pneumatyki, polecamy zapoznać się z ofertą firmy Machonline.pl: https://machonline.pl/17-instalacje-sprezonego-powietrza