Menu

Czym są tuleje rozprężne?

0 Comments

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się tuleje rozprężne. Są to tuleje mocująco-zaciskowe, które należą do kategorii mechanicznych narzędzi.

Co to jest tuleja?

Należy pamiętać, że tuleje zaciskowe zbudowane są z elementów mechanicznych, gdzie przy użyciu zaciskania pierścieni tworzony jest nacisk. Warto podkreślić, że bardzo łatwy w montażu jest taki rodzaj połączenia. Nie jest wymagana także specjalna obróbka. W elementach napędowych oraz sterowniczych tuleje można bardzo łatwo ustawić. Trzeba dodać, że głównie do sztywnego łączenia elementów obrotowych z wałem stosowane są tuleje rozprężno-zaciskowe. Montaż poprzez zacisk bez wykorzystania wpustu i rowka wpustowego to cecha charakterystyczna tej tulei. Stosowanie elementów tego rodzaju umożliwia sprawny i oraz szybki montaż i demontaż zestawów lub części, które ze sobą współpracują. Najlepiej zakupić tuleje u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się naprawdę dobrą opinią. Restrykcyjne powinno być przestrzeganie tolerancji wymiarowych. Nie trzeba precyzyjnie ustawiać i pozycjonować elementów napędowych.

Jakie tuleje wybrać?

Tuleje dostępne w renomowanych sklepach cechują się dużą precyzją wykonania oraz najwyższą jakością. Czas użytkowania powinien wszystkich pozytywnie zaskoczyć. Warto dodać, że tuleje rozprężno-zaciskowe stosuje się do łączenia z wałem obrotowych elementów. Należy mieć na uwadze, że łączenie kół napędowych z wałem jest możliwe dzięki sile tarcia. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że siła tarcia powstaje podczas rozprężania elementu w promieniowym kierunku. [tak jest w przypadku https://elementymaszyn.com.pl/33-tuleje-rozprezno-zaciskowe-]. Montaż za pomocą zaciskania pierścieni jest cechą charakterystyczną tego modelu. Do mocowania nie używa się nawet rowka wpustowego oraz wpustu. Warto pamiętać, że bez rowka wpustowego i wpustu odbywa się mocowanie. Precyzyjnego ułożenia nie wymagają na pewno tuleje montażowe typu rozprężno-zaciskowego. Dokładne pozycjonowanie względem wału nie jest też potrzebne. W skrajnie niskich i wysokich temperaturach mogą pracować tuleje rozprężno-zaciskowe. Temperatura może dochodzić nawet do 150 stopni Celsjusza.