Budowa boisk sportowych – na co zwrócić uwagę?

Budowa boisk sportowych jest wieloetapowa. Ważne jest to, aby już podczas projektowania obiektu zwrócić uwagę na kluczowe detale. Warto również pamiętać o aktualnie obowiązujących normach. Priorytetem jest to, aby zagwarantować użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Rodzaj nawierzchni

Boisko sportowe musi posiadać właściwie dobraną nawierzchnię. To właśnie ona decyduje o tym, czy obiekt będzie ergonomiczny, czy też nie. Wiele zależy tutaj od tego, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Dwuwarstwowa powierzchnia poliuretanowa sprawdza się w przypadku boisk do piłki nożnej, czy też bieżniach lekkoatletycznych.

Nawierzchnie jednowarstwowe to dobra opcja w przypadku kortów tenisowych, ale nie tylko. Na specjalną uwagę zasługują grube powierzchnie, które stanowią połączenie poliuretanu oraz kauczuku. Oczywiście możliwości jest o wiele więcej. Wybór uzależniony jest od intensywności użytkowania obiektu. Przed rozpoczęciem budowy należy wykonać szereg testów kontrolnych. Dzięki nim można potwierdzić właściwy dobór mieszanki nawierzchniowej. Warto również wspomnieć o murawie naturalnej oraz syntetycznej (np. nawierzchnie sportowe Courty).

Budowa boisk sportowych — zabezpieczenia

Boisko sportowe znajdujące się na zewnątrz musi posiadać zaawansowany system zabezpieczeń. Wszystko po to, aby ochronić osoby znajdujące się na terenie obiektu, a także przypadkowych przechodniów. Najczęściej wykorzystuje się do tego specjalistyczne siatki, które zatrzymują piłki.

Piłkochwyty różnią się między sobą m.in. wymiarami, spotem, gęstością, kolorem. Duże znaczenie ma trwałość. Nawet najmocniejszy rzut nie może uszkodzić siatki.

Oświetlenie

Oświetlenie boiska sportowego ma wpływ nie osiągi zawodników. Istotne jest to, aby było ono zamontowane w odpowiednim miejscu. Rozstaw powinien zostać ustalony przez profesjonalistów.

Duże znaczenie ma obudowa lamp. Powinna być wytrzymała, a także w pełni odporna na wstrząsy oraz negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Żywotność oświetlenia również ma duże znaczenie, szczególnie jeśli konserwacja jest utrudniona.