5 rzeczy, których nie wiedziałeś o stali

Konstrukcja stalowa

Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie zarówno komercyjnym, jak i mieszkaniowym. Na co dzień wykorzystywana zarówno jako elementy wzmacniające konstrukcje betonowe, w postaci prętów i zbrojeń, ale też jako jedyny materiał w przypadku budowy hal magazynowych, produkcyjnych czy garaży. Z racji szerokiego wykorzystania tego materiału, postanowiliśmy przedstawić Wam kilka ciekawostek na jej temat, o których z pewnością nie wiedzieliście.

Ciekawostki na temat stali

Szerokie wykorzystanie stali w budownictwie rozpoczęło się wraz z początkiem wydobywania węgla na szeroką skalę. Szybko okazało się, że materiał ten posiada wiele zalet, które czynią dziś ten materiał jednym z najczęściej wykorzystywanych. Mimo szerokiego zastosowania i powszechności stali, wiedza przeciętnego Kowalskiego na temat tego materiału jest niewielka.

Ponad 3 tys. gatunków stali

Większość osób spoza branży produkcyjnej może być zaskoczona słysząc, że skatalogowano ponad trzy tysiące różnych rodzajów stopów i gatunków stali. Chociaż dokładna liczba jest niepewna, organizacje takie jak Międzynarodowe Towarzystwo Stali twierdzi, że twierdzą „istnieje ponad 3500 różnych gatunków stali” i że „około 75% nowoczesnych stali zostało opracowanych w ciągu ostatnich 20 lat”.

Stal jest najczęściej odzyskiwanym materiałem na świecie

Za sprawą magnetycznych właściwości wielu stopów stali, jest ona łatwa do wyodrębnienia spośród innych odpadów. Dzięki czemu można poddawać ją recyklingowi. Według statystyk cytowanych przez Institute of Scrap Recycling Industries (ISRI) na łamach raportu z 2015 roku „W samych Stanach Zjednoczonych przemysł recyklingu złomu przetworzył w zeszłym roku 73 miliony ton metrycznych złomu żelaznego, co stanowi prawie 55 procent wolumenu wszystkie materiały wyprodukowane w kraju.”

Trudność w produkcji

W hutnictwie okazuje się, że stal jest jednym z bardziej wymagających metali. Do stopienia tego pierwiastka potrzeba ponad 1500 stopni Celsjusza, przy czym warto porównać tę wartość z temperaturą lawy, która ma w formie płynnej zazwyczaj między 1350 a 1400 stopni C. Co za tym idzie sama konstrukcja piecy jest bardzo skomplikowana.

Chcesz wiedzieć więcej na temat stali i konstrukcji tworzonych przy jej użyciu? Sprawdź metalservice.info.pl